První dojmy Daniela Nagla s novou DS-12

Našemu příteli z Rakouska dorazil nový vysílač DS-12 teprve koncem června, ale i tak s ním již dokázal vyhrát plachtařské závody. K tomu byl tak milý, že si našel chvilku k sepsání prvních dojmů:

K posledním novinkám společnosti JETI model neodmyslitelně patří nový vysílač DS-12, který jako první ze všech není tvořen celokovovou konstrukcí. Jeho rám je totiž tvořen z velmi tvrdého plastu. Po otevření vysílače také nenalezneme kovové součásti, jak jsme tomu zvyklí z předchozích modelů, avšak navzdory využití plastu je provedení stejně precisní jako v ostatních řadách JETI vysílačů. Ovládací kniply jsou shodné s DC/DS-14, které jsou shodně uchyceny v plastovém pouzdře a je zde využitov hallových sond, jak jsme u společnosti JETI model zvyklí. K hlavní přednosti plastového provedení pak patří velmi nízká hmotnost vysílače, která dosahuje pouhých 700 gramů, což je značný pokles oproti předchozím vysílačům řady DS.

Samotný rám je poté zcela přepracovaný a velice dobře padne do ruky. Veškeré vypínače a potenciometry jsou díky příjemnému rozložení lehce dosažitelné. Vhodně je zvolena i konfigurace jednotlivých vypínačů, která napomáhá lepší ergonomii. Vysílač je totiž osazen 4 dlouhými vypínači (1x 3-polohový, 2x 2-polohový a 1x tlačítko) a dále 2 krátkými vypínači (1x 3-polohový, 1x 2-polohový). Jakýkoliv z těchto přepínačů může být nahrazen již známými přepínači pro ostatní vysílače řady DS. Osobně když jsem si zkoušel cvičně vyměnit jeden z vypínačů, tak to šlo o kousek obtížněji než u modelů DS-14/16/24. Přeci jen je zde méně místa než v ostatních vysílačích řady DS a nebo jsem jen prostě dělal něco špatně 😉

Stejně jako vysílače DS/DC-14 je i DS-12 prodávána v základní verzi s důrazem na nízkou cenu. Rozšíření funkcí je možno zakoupit tak jako v případě DS/DC-14 přes SW-Shop na hlavní stránce JETI model a to buď samostnatně nebo v rámci balíčků. K hlavním položkám v obchodě patří např. rozšíření na 16 kanálů nebo aktivace záložního modulu 900 MHz, tak jako v případě vysílačů DS/DC-24. Nutno podotknout, že možnost aktivace záložního vysílače není v obchodě zatím dostupná ani po koupi všech rozšíření! Důvod je velice prostý. Vysílače DS-12 jsou totiž osazeny již novou generací 900 MHz modulu, pro který ještě nejsou v prodeji přijímače. Nicméně se v brzké době očekává nejen uvedení nových přijímačů řady 900 MHz, ale i update softwaru vysílače, který odemkne uživateli možnost využití záložního pásma 900 MHz nové generace.

 

Ve zkratce řečeno je DS-12 je úspěšnou sázkou na poli levných vysílačů a to nejen díky základní pořizovací ceně 13 990Kč, ale i možnosti rozšíření na 16 proporcionálních kanálů včetně záložního systému pásma 900 MHz. Nutno dodat, že s těmito možnostmi a barevným displejem je DS-12 nepřímou konkurencí i vrcholnému vysílači DS-24.

 

Tolik krátký report od Daniela Nagla.