BMFA Nationals 2018

Letos podruhé zástupci firmy JETI Model vyrazili do Velké Británie na mistrovství ve zhruba 25 modelářských kategoriích pořádaném na základně Královského letectva RAF Barkston Heath. V první řadě jde o mimořádný modelářský zážitek, ve druhé zhruba 10 000 modelářů využívá volné chvíle k návštěvě obchodníků. A právě Anglického distributora JETI UK jsme podpořili jak pomocí na stánku, tak letovými ukázkami na ploše určené pro show létání.

Návštěvníci se mimo dobře známých produktů JETI velmi zajímali o „záložní“ pásmo 900MHz používané vysílači DS 24 a DC24 a nové přijímače JETI ASSIST. Tato řada přijímačů je vybavena mnoha senzory, které nabízejí mnohem víc než jen klasické gyro. Jde o opravdu pokročilý letový asistent, schopný pracovat podle potřeb pilota a modelu v každém letovém režimu jinak. Jako příklad poslouží příďové kolo podvozku – to po zatažení nechceme otáčet, proto jej ASSIST přestane stabilizovat, servo směrovky ale i nadále funguje a stabilizace pomáhá kompenzovat vítr.

Asi největší zájem vzbudila funkce chytrého FailSafe. V případě kritického výpadku signálu (například mechanickým poškozením antén přijímače) ASSIST srovná model do vodorovné polohy a „doklouže“ s ním na zem. Pokud jsou v okolí lidé, mají dost času modelu pohybujícím se po stabilní a předvídatelné trajektorii uhnout. Navíc nehrozí zřícení modelu na vysoké rychlosti a například zapálení pole poškozením Lithiových baterií.

A co zaujalo nás? Tradičně to obrovské množství modelů ve vzduchu. Člověk se rozhlédne, a vidí támhle obří JET na show line, pylonový speciál, propracovanou maketu, upoutané modely i speciály F3A. To vše najednou na různých místech základny. Skvělým zážitkem bylo i společné vystoupení šesti akrobatických modelů o rozpětí 2,6m najednou – pět modelů pilotovali piloti Teamu Renegade, šestým byl Jan Špatný, kterého organizátoři na základě podobnosti modelů přidali do skupiny. Takhle to funguje. Občas letíte sólo, občas ve skupině (což pilot samozřejmě může odmítnout a neletět). No a volné modely, takzvaný freeflight večer. V davu diváků modeláři startovali motory a rovnou z davu modely odhozením vypouštěli do vzduchu. Logicky se tak některé modely do davu vrátily zatraceně rychle, některé o něco později, ale zákeřně potichu. Museli jsme dávat pozor odkud se blíží který model, ale šlo o neskutečný zážitek, který by unás v kontinentální Evropě z bezpečnostních důvodů nejspíš nebyl realizovatelný.

A pokud pojedete někdy po M11 kolem Cambridge, nezapomeňte se zastavit do leteckého muzea v Duxfordu. Viděli jsme létat Sea Fury, Spitfire, i čtyřmotorový bombardér B 17!