JETI PowerIon v akrobatu Angel S 30E

Jiří Berka se s námi podělil o zkušenosti z létání s akrobatickým „F3A“ modelem Angel S 30E od firmy SebArt. Model o rozpětí 1,32m a hmotnosti přibližně 1,5kg patří do kategorie „éro pro každého“, rozhodně se nejedná o žádný soutěžní speciál nebo drahý JET. A i v takových modelech naše Li-Ion akumulátory JETI PowerIon nacházejí uplatnění a piloti těží z jejich dlouhé životnosti, bezpečného provozu a nabíjení bez nutnosti balancování.

Jirkův Angel je poháněný motorem Hacker A30-14L s vrtulí 13×6 a osazen je regulátorem otáček JETI SPIN 44 s proudovým senzorem MUI 50EX. Dále je v modelu přijímač JETI Duplex Rex 7 Assist, se kterým dle slov pilota i takto malý model létá přesně, jako velké F3Ačko. Ale nyní již k parametrům pohonu:

S baterií JETI PowerIon složené z článků 2600mAh v konfiguraci 4S1P je statický odběr cca 45A při napětí 12,8V, za letu o několik málo Ampér méně. S původní Li-Pol baterií o téměř identické hmotnosti Hacker Topfuel 3s 2400mAh 20C se statický proud pohyboval okolo 38A při napětí 11,5V. S Li-Ionkami má dle pilota model téměř zbytečně hodně výkonu, a tak za letu využívá proudy zhruba do 30A. Visení na vrtuli, při kterém pohon musí udržet 1,5 kg těžký model ve vzduchu, zvládá na půl plynu při proudu 20A. Oproti Li-Pol akumulátoru je letový čas o 3 minuty delší a model má vyšší rezervu výkonu. Baterie při tom po přistání zdaleka není prázdná, Jirka přistává na alarm odebrané kapacity 2000mAh.